Tmaindt hozzszls
|
2008.07.13. 22:34 - |
A gazdasg s a mindennapi let szmra szksges energia biztostsa alapvet krdse a mai politiknak. A vzerm, atomerm, s a gzimport tbbek kztt knyes tmi voltak az elmlt vtizedeknek s maradnak is azok vrhatan hosszabb tvon is.
Az energia egyrszt tudomnyos-technolgiai krds, rendelkezsre ll-e a szksges technolgia. Tovbb gazdasgi krds, azaz ez a technolgia megfizethet r energit szolgltat-e a gazdasg szmra. Az ron keresztl szocilis krds is. Krnyezetvdelmi krds is, gondoljunk egyrszt a globlis felmelegedsre, de arra is, vajon egy erm megptse mennyire rontja a krnyezet lhetsgt, mennyire krostja az lvilgot. Biztonsgi krds is, mekkora s milyen krnyezeti krt okozhat egy erm lerombolsa, vagy egy baleset, ill. egy msik orszg vagy csoport mennyire tudja a politikt befolysolni az energiaforrsok manipullsval.
sszetett krdsrl van teht sz, slyosan hibzhat az, aki csak egyetlen szempont alapjn akarn eldnteni, mibl is termeljnk energit a jvben. |
[12-1]
A napszakok kztti tirnytst megvalst mdszer csak elvileg ad lehetsget arra, hogy a rendszertartalkot sok melegen tartott, de kihasznlatlan ermvi tbbletkapacits lektse helyett mg tbb specilis felhasznlsi kategrihoz tartoz fogyasztnak a terhels vltozshoz igaztott idpontban trtn, s kzpontilag irnytott ki-bekapcsolsa kpezze. Most ezt a felttelt egyetlen fogyaszt sem teljesti teljes mrtkben. A most vezrelt tarift ignybevev fogyasztk mr majdnem eleget tesznek ennek a kritriumnak, de a kzpontilag jelzett idzna kezdetn az sszes nem teltett htrol elkezd fogyasztani. A teltettsghez hinyz energiamennyisgtl fgg vezrlsre a 25-30 vvel ezeltt kidolgozott mszaki megoldsok ksrleti stdiumban maradtak, gy a mlyvlgy jelensg jfl utn tovbbra is jelentkezik. Villamosenergival ht fejleszteni jelenleg csak olyan helyen sszer, ahol ms energiahordoz hasznlatnak valamilyen komoly akadlya van. Van egy rszterlet, ahol a vezrelt tarifra val ttrst a mrs s a fogyaszt kszlk egyidej fejlesztsvel lehetne csak megoldani, mgpedig a forrvztrolk a rgi pts laksokban, amelyekben vagy a msodik mrhely kialaktsa s a jrulkos szerels jelentene feleslegesen nagy terhet, vagy az ttrst a jelenlegi szablyok egybknt is lehetetlenn teszik. Ugyanez vonatkozik egy-egy msfajta fts nlkli helyisg nem vezrelt tarifs elektromos ftkszlkre is.
Ezenkvl mind a kzssgi, mind pedig a gazdasgi cl felhasznlk szmos olyan villamosenergit hasznl funkcit mkdtetnek, amelyek esetben egy trols beiktatsa vagy a vezrlsnek/mkdsnek a meglv trolhoz val igaztsa megszntethetn vagy minimalizlhatn az elektromos ellt rendszer cscsidei s napkzi ignybevtelt, azaz lehetv tenn a napszakok kztti tirnytst. Nhny alkalmas felhasznlsi terlet: vztrolk tltse, termnyek darlsa, gzok cseppfolystsa, fagyaszts.
Sok a tmhoz kapcsold adat rhet el a Magyar Energia Hivatalnl: http://www.eh.gov.hu/home/html/index.asp?msid=1&sid=0&HKL=103&lng=1
|
rdemes szben tartani a kvetkez nett (FA-nlkli) rakat:
A paksi ram termeli ra: kb. 12 Ft/kWh
Az ezen alapul vezrelt ("jszakai") ram fogyaszti ra: kb. 14 Ft/kWh
Az ltalnos ("nappali") ram fogyaszt ra kb. 22 Ft/kWh
A szlenergia termeli ra: kb. 30 Ft/kWh
A fldgz fogyaszti ra: kb. 11 Ft/kWh
Ltszik, hogy a szlenergia rnak mg legalbb a harmadra kellene esnie, hogy az egybknt velejr kellemetlensget, a vezrelhetetlensget rdemes legyen kompenzlni. A piac klnben nem veszi be. Kis mennyisget a fejleszts rdekben be lehet keverni, de erre nem lehet alapozni egyelre. Nyilvn elbb kell az rnak esnie, mert ha a berendezs ra a beruhzsok utn esik le, az ram is drga lesz, mert a tnylegesen beptett berendezsnek kell megtrlnie. De a forrs bizonytalansga (fj vagy nem fj, ha fj, tl ersen fj), akkor is megmarad. |
Nekem is vannak energiaproblmim, fleg az energiarak miatt. De tlzott gkigsel nem tallkoztam. Van olyan izzm, amit mg valamikor a 80-as vek vgn tekertem be. Csak a knai gyrtmny energiatakarkos kompakt fnycsveknl tapasztaltam nhny hetes lettartamot.
Az energiafogyaszts tirnytsa is rgta ltezik, a 80-as vekben mr boztosan volt, ez az jszakai ram. Nyilvn vannak korltai az jszakai fogyasztsnak, a villamosnak pl. akkor kell jrnia, vilgosban, amikor az emberek bren vannak. Az jszaka az alvs s a nyugalom termszetes ideje. Ekkor termeldik a melatonin, amitl aludni tud az ember. A hrom mszakban ls csak szksgmegolds.
Nem lehet kikerlni teljesen a fogyasztshoz igazod energiatermelst. A legegyszerbb s legolcsbb megolds az atomerm, mint alaperm s vzierm, mint cscserm. A gazdasgi realitsoktl itt sem szabad eltekinteni. nagyon sokat hallunk a hatkonysgrl, ami a hatkony, azaz olcs energiatermelst is jelenti. |
A napszakok kztti tirnytst megvalst mdszer elvileg arra is lehetsget ad, hogy a rendszertartalkot sok melegen tartott, de kihasznlatlan ermvi tbbletkapacits lektse helyett mg tbb specilis felhasznlsi kategrihoz tartoz fogyasztnak a terhels vltozshoz igaztott idpontban trtn, s kzpontilag irnytott ki-bekapcsolsa kpezze. Az gy ltrejv rendszertartalk lehetv teheti az idjrs szeszlyeit kvet mdon termel szlgenertoroknak a jelenleginl nagyobb mennyisgben trtn hlzatra kapcsolst, s ehhez sem a szlelrejelzs pontossgnak nem kellene javulnia, sem pedig tovbbi rendszertartalkot nem kellene lektni. ( A Magyar Energia Hivatal ltal kzztett tanulmny szerint most 330 MW szlerm teljestmny kapcsolhat a hlzatra.) A 2005-s plyzati keret (330 MW) tbbszrs tljegyzse nemcsak a kirs nagyon kedvez feltteleit mutatja, hanem azt is, hogy bven van az gazatban fejlesztsi hajlandsg. A tljegyzs tnyt a plyzati eljrs nem igazn hasznlta ki a tmogatott rnak, a tmogatsi idszaknak vagy valamelyik ms paramternek az llam s a fogyasztk szmra kedvezbb irnyba terelsre. Az eljrsba taln belefrt volna valamilyen verseny is.
A kiads a specilis felhasznlsi kategria alkalmazsi feltteleinek megteremtsre s a tbbletkltsg az adott funkci zemben tartsra csak az energia rbl trlhet meg a fogyasztnak. A szolgltati szektorban a kltsgek megtrlsnek forrsa a hatkonysg javulsa.
|
„Ezt a feszltsget!” - hallhattuk az energiatakarkossgra felhv Forg Morg panaszt. A panasz mostanra ms rtelmet nyert. A 90-es vekben 220-rl 230V-ra emelkedett a hlzati feszltsg szabvnyos rtke. vtizednkben pedig jbl tapasztaljuk a hlzati feszltsg rtkre vonatkozan a 30-40 vvel ezelttihez hasonl panaszokat. Csakhogy most nem a tlzott feszltsgcskkens, hanem a tlfeszltsg okoz gondot a fogyasztknak, hiszen nem mindegyik jszaka is mkd fogyasztjuk viseli el jl a 250 V-ot megkzelt feszltsget. A 230 V-os izzlmpk klnsen rzkenyek a tlzott ignybevtelre, s idnknt tmegesen gnek ki. A gyr knlatban mr rgen is volt a 240 s 250 V-os villanyg is, de a kereskedelem nem rendelt olyan rut, teht nem lehetett kapni sem. Most a szakzletekben is tbbnyire csak megrendelssel, de jval drgbban lehet a 240 V-os gkhz hozzjutni.
A fentiek oka az a tbblet, amivel az alapermvek legkisebb teljestmnye is meghaladja az orszgos alaphlzat teljestmnyignyt. A helyzet a hivatalosan mlyvlgynek nevezett idszakban (jfltl hajnalig) vlhat kritikuss. Segtene a gondok megoldsban egyjfajta fejlesztspolitika, amely a most egsz nap mkd egyes felhasznlsok olyan talaktst sztnzn, amelynek elvgzse utn az talaktott berendezsek fogyasztsuk jelents rszvel nem nappal, hanem a kritikus jszakai idszakban terhelnk a hlzatot. A villamosenergia rendszernek a vlgy s mlyvlgy idszakban nvekedne a kihasznltsga, de az akkor elfogyasztott energia nappali s cscs idszakban nem jelenne meg ignyknt az ermvek fel. Az energiaignynek a napszakok kztti nagyarny tirnytsa javtan a rendszer hatsfokt, cskkenten az ermveknek a rendszer biztonsgos mkdshez szksges sszteljestmnyt, cskkenten erm fejlesztsi ignyt, tovbb a tlfeszltsg mrtknek s gyakorisgnak reduklsa, valamint az elfogyasztott energia egy rsznek olcsbb vlsa kvetkeztben elnys lehetne a fogyasztknak is.
A megvalsts csak az sszes rintett cselekv rszvtelvel kpzelhet el, hiszen nemcsak mszaki, hanem jogi s zleti vltoztatsok is szksgesek, s mindez csak egytt vezethet el a kvnt clhoz. |
Az utbbi hetek grz-orosz hborja mutatja, mennyire vilgpolitikai krds is Eurpa energiaelltsa. Fldgzra hossz ideig nagy mennyisgben lesz szksgnk s szmomra nyilvnval, hogy kell egy olyan forrs is, amihez Oroszorszgnak nincs kze. Szba kerlt korbban egy azeri-grz-feketengeri-ukrn gzvezetk is, de az oroszok Gori elfoglalsval s Poti kiktjnek lerombolsval bebizonytottk, mennyire sebezhet egy ilyen megolds.
Marad a Nabucco, irni gzzal feltltve. gy tnik, Irn az atomprogramjval csak Busht akarja kibekkelni, hiszen mg Irn legfbb vallsi vezetje - az azeri csaldbl szrmaz - Khamenei ajatollah is kijelentette, hogy Irnnak nincs szksge atomfegyverre. Irnnak az atomfegyver legfeljebb azrt kell, hogy az Egyeslt llamok ne merje megtmadni, ahogy szak-Koret sem merte, de pl. a tmegpusztt fegyvererekkel nem rendelkez Irakot simn legzolta.
Most a legutbbi hrek szerint ott tartunk, hogy Oroszorszg raktkkal akarja elltni Szrit, amivel a Nabuccot is be tudja kerteni, nem beszlve Szria egyb cljairl. Sajnos az EU egyltaln nem egysges az orosz fenyegetssel kapcsolatban.
|
Nekem errl egy beszlgetsem volt egy szerelvel, s akkor abbl az jtt ki, hogy a hasznlati melegvizet me tudnm oldani, de az nekem amgy sem kerl sokba, havonta 3-4 ezer forint vezrelt rammal, ezrt tulajdonkppen sohasem trlne meg. Ftsre pedig pont a legfontosabb idszakban lenne alkalmatlan, azaz a hossz hideg tli jszakkon. Hallottam olyan rendszerrl is, ahol a nyri hmennyisget fldalatti tartlyban troljk tlre, de ez nyilvn igen drga rendszer.
n a jv szmra inkbb olyan helyi ermrendszert tudok elkpzelni, ahol ilyen napkollektorok (napfny->h), fldalatti trolk s szlermvek s napelemek (napfny->ram) egy falu vagy vrosrsz melegvizrl s ramrl gondoskodnak.
Egyni megoldsknt a napelemek (napfny->ram) rnak cskkensre, ill. hatsfoknak nvekedsre is szksg lenne. Az utbbi tudtommal kevesebb, mint 10%. Taln a knai napelemek majd itt is letrik az rakat, de a tmegtermels s tmegigny trn le igazn.
|
n is mint fllaikus szlok hozz (ugyan mrnk vagyok, de villamos s mr rg nem praktizlok):
Vannak ilyen plyzatok most is. De az-azt hiszem-sem elvileg sem gyakorlatban nem volna helyes, ha az llam mindenj terhet levenni az j energiaforrsra tll fogyaszttl, mert annyi befektetssel akr le is vihetn a gz- ill. villamosenergia rt, pedig az a cl, hogy az rak minl jobban kzeltsk meg a tnyleges rfordtst.
Teht: Az alternatv energra val ttrs legyen preferlva-de csak rszben. Szerintem. |
n ehhez a tmhoz nagyon hlye vagyok. De laikusknt rdekelne a vlemnyed Pali arrl, hogy az alternatv energik elrshez , miknt lehetne nagyobb , szlesebb rteg szmra elrhetsget biztostani.
Nlunk az utcban az egyik csald megoldotta ezt a napkollektoros dolgot. Azt mondjk rengeteget lehet vele sprolni s nagyon jl mkdik. De a beptsi kltsge piszok magas volt, ezt a legtbb csald ma Magyarorszgon nem engedheti meg magnak. |
Az atomenergit, kzelebbrl a jelenleg alkalmazott maghasadsos technolgit mg nhny - taln hrom - vtizedig nlklzhetetlennek tartom n is. A f szempont a gazdasgossg, ma ez a legolcsbb energia nlunk. Paks kb. 9 Ft/kWh kltsggel termel energit. A technolgia htrnya, hogy a sugrz hasadanyagot az erm kikapcsolsakor is hossz ideig kezelni kell. Ez utbbi gondon a fzis ermvek fognak segteni, vrhatan ipari mretekben a 2040-es vektl.
Van egy ers flelem attl, hogy nem tudjuk biztonsgosan kezelni a nukleris hulladkot, s az majd tbbezer vig szennyezi a krnyezetet. De vegyk figyelembe azt is, hogy amikor a nukleris hulladkot a fld mlybe tesszk, akkor oda tesszk vissza, ahonnan elvettk. Ott volt az korbban is, s a Fld httrsugrzsaknt eddig is terhelte a krnyezetet. Ez a terhels addig tart, amg az energiatermelsre hasznlt nehz atommagok mind le nem bomlanak a nemsugrz lomig. A hasadsos erm tulajdonkppen ezt a folyamatot felgyorstja, s az energia javt a krnyezetet nem terhel mdon kinyeri a nehz atommagokbl. Nem nveljk, hanem cskkentjk teht vgeredmnykppen a krnyezet sugrterhelst hossz tvon.
|
Az albbi szrevtelt magnlevlben kaptam, de a tma miatt beteszem ide, termszetesen szemlytelenl:
Ezzel kapcsolatban, annyi lenne az szrevtelem, hogy belthat idn
bell szerintem a hagyomnyos, fosszilis energiahordozk (szn,
kolaj, fldgz...) elgetsrl, mint alapvet energiaelltsi
stratgirl az atomenergia termels fokozsra val tlls
jelenthetn a legjobb megoldst. Ez esetben az energiaelltsi
stratgia cmszavakban sszefoglalva valahogy gy alakulhatna:
1. ATOMENERGIA
2. VILLAMOS ENERGIA
3. HIDROGN GZ (+ mellktermkknt ill. trstermkknt: NEHZ
VZ...)
(4. szksg esetn az ellltott hidrogn gz egyrsze
"talakthat" pl. METANOLL (vagy esetleg helyette valami mss...))
Ezt az esetleges energia stratgiai tllst indokoln pl.: az
Eurpai Uni energia fggsge az importbl beszerezhet fosszilis
energiahordozktl.
Ehhez az albbi feltteleknek kellene teljeslnik:
1. Megfelel politikai szndk
2. Tke
3. humn erforrs
4. mretgazdasgossg (optimlis zemmret stb...)
5. az id, mint tnyez
|
A gazdasg s a mindennapi let szmra szksges energia biztostsa alapvet krdse a mai politiknak. A vzerm, atomerm, s a gzimport tbbek kztt knyes tmi voltak az elmlt vtizedeknek s maradnak is azok vrhatan hosszabb tvon is.
Az energia egyrszt tudomnyos-technolgiai krds, rendelkezsre ll-e a szksges technolgia. Tovbb gazdasgi krds, azaz ez a technolgia megfizethet r energit szolgltat-e a gazdasg szmra. Az ron keresztl szocilis krds is. Krnyezetvdelmi krds is, gondoljunk egyrszt a globlis felmelegedsre, de arra is, vajon egy erm megptse mennyire rontja a krnyezet lhetsgt, mennyire krostja az lvilgot. Biztonsgi krds is, mekkora s milyen krnyezeti krt okozhat egy erm lerombolsa, vagy egy baleset, ill. egy msik orszg vagy csoport mennyire tudja a politikt befolysolni az energiaforrsok manipullsval.
sszetett krdsrl van teht sz, slyosan hibzhat az, aki csak egyetlen szempont alapjn akarn eldnteni, mibl is termeljnk energit a jvben. |
[12-1]
|