Tmaindt hozzszls
|
2008.09.23. 15:51 - |
A korszer liberlis demokratk a liberalizmus elvi hagyomnya mellett fontosnak tartjk a trsadalom visszajelzseit is. A francia forradalom hrmas jelszavbl indulnak ki: szabadsg, egyenlsg, testvrisg.
A szabadsg a vlemnnyilvnts, a sajt, a kzletben val rszvtel, a gazdasgi vllalkozs, az informcihoz juts szabadsga.
Az egyenlsg a jogi egyenlsg, az eslyegyenlsg, a trsadalmi mobilits biztostsa, a szletsi eljogok s az tjrhatatlan trsadalmi szakadkok kialakulsnak elkerlse.
A testvrisg a msknt gondolkodk ki nem gnyolsa, a ms rtkrendek, szimbolikk demokratikus eltrse, az azokkal val nem riogats. A testvrisg a klnfle szint kzssgekbe (helyi, nemzeti, eurpai, emberi) val szerves beilleszkeds, egyik szintnek a msikkal val szembe nem lltsa.
A liberlis demokrata nem utpista
Tartzkodik az elmleti konstrukciktl, nem falansztert akar pteni. Tudja, hogy a trsadalom nagyon sokfle emberbl ll, sokfle hagyomnnyal, sokfle gondolkodsmddal, s ezeket plurlis mdon tiszteli. Ha valami jat akar, akkor azt megpti kicsiben s hagyja fejldni. nem rombol le semmit, aminek mg nincs ksz a helyettestje. Bkn hagyja az embereket, ez alapvet demokratikus tulajdonsg.
A liberlis demokrata nem voluntarista
talaktja, ha valami nem mkdik elgsgesen, de megtallja a szksges minimumot, mert a tl nagy vltozs rthetetlen a trsadalom egsze szmra s knnyen sztzillhatja azt. Komolyan veszi, hogy a szabadsg hatra a msik ember szabadsga.
Egy megolds: a libertrius paternalizmus
Ez egy egszen modern liberlis megkzeltsi md, szokatlan nvvel. Mert a libertrius maga a radiklis liberlis, neoliberlis-neokonzervatv gazdasgpolitikval. De odafigyel arra, hogy van, aki nem brja a tempt egyrszt, msrszt pedig mindenkinek van sajt akarata. Elismeri, hogy nem vagyunk egyformk s a krlmnyeink sem egyformk.
A neoliberalizmus gazdasgi darwinizmus hulljon a frgese alapon. A paternalizmus nmagban mst jelent, a kt kifejezs kombincija szokatlansga miatt felhvja a figyelmet arra, hogy egy alapjban versenyelv szemllet odafigyel a neki kevsb megfelelkre, s megprbl nekik is nyjtani valamit, amitl ksbb a sajt lbukra llhatnak.
A neoliberalizmus egy versenysport, a libertrius paternalizmus egy a versenyszellem letre felkszt iskola. Nem fogja vissza azokat, akik jl versenyeznek, feljk neoliberlis, de trelemmel viseltetik a kpessgeik vagy akaratuk miatt "lemaradkkal" szemben. Szmukra a korltozott versenyt ajnlja iskolaknt s semmikppen sem tr plct felettk gesztusaival sem.
Nem szabad teht sszetveszteni a libertrius paternalizmust - ms nven lgy vagy aszimmetrikus paternalizmust - a kemny paternalizmussal. A kemny paternalista bizonyos dolgokat tilt, bizonyos dolgokat ktelezv tesz. Ez utbbira plda a tradicionlis keresztnydemokrcia vagy szocildemokrcia. k korltozzk a versenyt mindenki szmra, azaz ltalnosan tiltanak. Vagy valamit ltalnosan ktelezv tesznek, mint a szigor apa, aki beosztja a gyerek minden perct. Pl. a szocializmus idejn ktelez volt a munkavllals, a szakszervezeti tagsg, a mjus elsejei felvonuls, vagy az EU-ban az uborka s a bann mrete.
A vgn minden versenybl s iskolbl kies remlhetleg keveseket a szocilpolitiknak kell gondjaiba vennie.
A liberlis demokrata hagyomnyrz
Ha mr odafigyel legalbb a liberlis – Magyarorszgon a reform- s dualizmus kori, a progresszv 20. szzadi - hagyomnyokra , akkor is tudja, hogy a liberalizmus is hossz fejldsen ment keresztl s alkalmazkodott a korhoz. Ha valami szmra j megoldst tvesz valahonnan, akkor is tudja, hogy ez az jdonsg az eredeti helyn valamibl kifejldtt, s figyelembe veszi a krlmnyekbl add klnbsgeket. Ami egyik helyen a termszetes kvetkez lps, a msik helyen nem.
A liberlis nemcsak a liberlis hagyomnyokat veszi figyelembe. Ha valami jra van szksge, lehet, hogy elg megtltenie a rgi formt egy-kt j tartalmi elemmel. Nem rez lland knyszert arra, hogy a frdvzzel a gyereket is kintse. Csak sajt magval szemben maximalista, nem mindenki mssal szemben.
A liberlis demokrata a termszet hagyomnyait is megrzi, azaz termszetvd, zld politikt folytat. A modern ember is a termszet rsze, ezrt a zld politika nem jelent ipar- s gazdasgellenessget, ahogy nhny radiklis vagy sttzld irnyzat esetn. Van, ahol a termszetet kell teljesen rintetlenl megrizni, van ahol nagyon fontos a civilizci elsbbsge, a legtbb helyen azonban meg kell tallni egy rtelmes egyenslyt.
A liberlis demokrata nem tveszti ssze a populizmust a demokrcival
A populista a np rdekeire hivatkozva politizl, a demokrata kikri a np vlemnyt, st hagyja dnteni rszletkrdsekben is, nemcsak ngy venknt egy sr marketingkampny vgn, amikor csak egy-kt rszletet szoks kihangslyozni.
A populista csak aratskor jelentkezik, s csak osztani akar, a demokrata ismeri a tbbi alapmveletet is, tudja, hogy az eredmnyhez gondos munka s trelem szksges, amit az egsz nppel egytt kell vgrehajtani, mindenki tudst felhasznlva. Azt is tudja, hogy csak azt lehet megcsinlni, amihez a tuds mr rendelkezsre ll, ezrt nem lehet a clok kztt tletszeren kapkodni. Az ton vgig kell menni.
(a folytatst ld. a #2 hozzszlsban !!!)
|
A liberlis demokrata a vallsszabadsg hve
Hve az llam s egyhz sztvlasztsnak, amit nem egyoldalan gondol. Az llam se szljon bele az egyhzak gyeibe, az egyhzak se az llamba intzmnyesen. A polgrok lelkiismerete gyis rvnyesti az egyneken keresztl az egyhzak vonz s tarts rtkeit.
Az egyhzak nllsgnak rsze az letkpessgk is. Az llamnak helyre kell hoznia az elmlt vtizedek egyhzellenes gazdasgi lpseit. A j megolds nem az egyhzak rendszeres tmogatsa – bizonyos kivtelekkel, mint pl. a memlkvdelem – hanem az egyhzak megfelel jvedelemtermel vagyonnal val elltsa. Az alacsonyabb llami adztats is hozzjrulhat ahhoz, hogy a hvek adomnyaikkal segthessk egyhzukat. Itt a Dek Ferenc ltal is preferlt amerikai (liberlis s konzervatv) modellt tartja jnak, ami nagyon idtllnak bizonyult. A szerzdseket azonban be kell tartani, minden vltoztatst az egyhzakkal egyeztetve kell vgrehajtani.
A liberlis demokrata a gazdasgban is az eslyegyenlsg hve
Az alacsony adk s nem az egyes kln kedvezmnyek hve. A nagy nemzetkzi vllalatok a GDP termelsbl nagyobb rszben, a foglalkoztatsbl kisebb rszben veszik ki a rszket. A csak a nagy vllalatok tmogatsa torz gazdasgi szerkezethez vezet, s nem cskkenti megfelel mrtkben a munkanelklisget. Egyenl eslyt kell biztostani mindenkinek az alacsonyabb adkkal. gy a jvedelem ott marad, ahol hatkonyabban dolgoznak, ott beruhzhatnak s gy a gazdasg is gyorsabban nhet. Vgl tbb jut szocilpolitikra.
A liberlis demokrata a szabad piac hve
A piac a gazdasgtan klasszikusai szerint ott jn ltre, ahol annyi a vev s az elad, hogy egynek a viselkedse nem befolysolja az egsz viselkedst. Azaz nem jn ltre monoplium vagy kartell, ami ellen Amerikban a 19. szzad ta fellpnek. Errl szl a monds, hogy “a kicsi gynyr” (“small is beautiful”). Ha viszont valahol mgis szksgszer a monoplium, akkor az jobb, ha llami, mert az llam vezetit a trsadalom demokratikusan ellenrzi, mg a magnmonopliumot nem.
A liberlis demokrata nem ellensge az llamnak
Az elzekbl kvetkezik, hogy az llam megsznse egyben a demokratizmus megsznst is jelenti. Az llamot szksgszeren helyettestik akkor nemdemokratikus (oligarchikus, diktatorikus) magncgek. Az llam legyen kicsi az egynekkel szemben, de nagy a nagy cgekkel szemben, a gazdasgban is rkdjn a szabad piac fenntartsn.
A kltsgvetsi egyensly megtartsa azonban egy kkemny korlt. A kltsgvetsi deficit azt jelenti, hogy az llam hitelbl fedezi a tlkltekezst. Ezzel nagy hitelfelvevknt jelenik meg a piacon, amivel megdrgtja a hiteleket mindenki ms szmra. Ez a magnberuhzsok visszaesshez s a gazdasgi nvekeds cskkenshez vezet. A tlkltekezs ugyanakkor plusz vsrlert is jelent, ami felgyorstja az inflcit.
A liberlis demokrata f tmasza a kzposztly
A kzposztlynak megvannak a forrsai ahhoz, hogy nll legyen, de elg szmos is ahhoz, hogy demokratikus maradjon. Szmossga j eslyt nyjt az alsbb rtegeknek ahhoz, hogy oda felemelkedjenek.
A liberlis demokrata a lakhely megvlasztsban is az eslyegyenlsg hve
Nem preferlja a vrosokat a falvakkal szemben. A falvak az lelmiszertermels kzpontjai, lelemre pedig mindig szksge lesz az emberisgnek. A falu nem maradisg, hanem egy kislakossg emberi telepls. A liberlis demokrata ugyanakkor nem preferlja a falvakat sem a vrosokkal szemben.
Az llami jraeloszts sorn egyenl fejkvta jr minden teleplsnek egy cmen, nem a clzott tmogatsok tlthatatlan sokasgaknt, ami megkti a helyi nkormnyzatok kezt. Dntsk el helyben, mire kltik a pnzket, oktatsra, egszsggyre vagy kzlekedsre, mindent helyben oldanak-e meg, vagy sszefognak-e a szomszd teleplsekkel. Ennek megvalstsa hosszabb tvon lehetsges tfog llamhztartsi s nkormnyzati reform keretben.
A halmozottan htrnyos helyzetek elkltzst nem lehet forszrozni, mert kpzetlensgk miatt mshol sem kapnak munkt. A gyermekeket kell kpezni, de k meg nem kltzhetnek a szlk nlkl. Ezrt az oktatst helyben, a kistrsgben kell megoldani. Ezrt is lhetnek kell maradni a falvaknak. Amg a kltsgvetsi—jraelosztsi-nkormnyzati reform nem valsul meg, addig a kisforgalm vasti szrnyvonalak fenntartst is az elmaradott trsgek seglyezsi mdjnak kell tekinteni. Amg nincs meg az j mdszer, a rgit fenn kell tartani.
|
A korszer liberlis demokratk a liberalizmus elvi hagyomnya mellett fontosnak tartjk a trsadalom visszajelzseit is. A francia forradalom hrmas jelszavbl indulnak ki: szabadsg, egyenlsg, testvrisg.
A szabadsg a vlemnnyilvnts, a sajt, a kzletben val rszvtel, a gazdasgi vllalkozs, az informcihoz juts szabadsga.
Az egyenlsg a jogi egyenlsg, az eslyegyenlsg, a trsadalmi mobilits biztostsa, a szletsi eljogok s az tjrhatatlan trsadalmi szakadkok kialakulsnak elkerlse.
A testvrisg a msknt gondolkodk ki nem gnyolsa, a ms rtkrendek, szimbolikk demokratikus eltrse, az azokkal val nem riogats. A testvrisg a klnfle szint kzssgekbe (helyi, nemzeti, eurpai, emberi) val szerves beilleszkeds, egyik szintnek a msikkal val szembe nem lltsa.
A liberlis demokrata nem utpista
Tartzkodik az elmleti konstrukciktl, nem falansztert akar pteni. Tudja, hogy a trsadalom nagyon sokfle emberbl ll, sokfle hagyomnnyal, sokfle gondolkodsmddal, s ezeket plurlis mdon tiszteli. Ha valami jat akar, akkor azt megpti kicsiben s hagyja fejldni. nem rombol le semmit, aminek mg nincs ksz a helyettestje. Bkn hagyja az embereket, ez alapvet demokratikus tulajdonsg.
A liberlis demokrata nem voluntarista
talaktja, ha valami nem mkdik elgsgesen, de megtallja a szksges minimumot, mert a tl nagy vltozs rthetetlen a trsadalom egsze szmra s knnyen sztzillhatja azt. Komolyan veszi, hogy a szabadsg hatra a msik ember szabadsga.
Egy megolds: a libertrius paternalizmus
Ez egy egszen modern liberlis megkzeltsi md, szokatlan nvvel. Mert a libertrius maga a radiklis liberlis, neoliberlis-neokonzervatv gazdasgpolitikval. De odafigyel arra, hogy van, aki nem brja a tempt egyrszt, msrszt pedig mindenkinek van sajt akarata. Elismeri, hogy nem vagyunk egyformk s a krlmnyeink sem egyformk.
A neoliberalizmus gazdasgi darwinizmus hulljon a frgese alapon. A paternalizmus nmagban mst jelent, a kt kifejezs kombincija szokatlansga miatt felhvja a figyelmet arra, hogy egy alapjban versenyelv szemllet odafigyel a neki kevsb megfelelkre, s megprbl nekik is nyjtani valamit, amitl ksbb a sajt lbukra llhatnak.
A neoliberalizmus egy versenysport, a libertrius paternalizmus egy a versenyszellem letre felkszt iskola. Nem fogja vissza azokat, akik jl versenyeznek, feljk neoliberlis, de trelemmel viseltetik a kpessgeik vagy akaratuk miatt "lemaradkkal" szemben. Szmukra a korltozott versenyt ajnlja iskolaknt s semmikppen sem tr plct felettk gesztusaival sem.
Nem szabad teht sszetveszteni a libertrius paternalizmust - ms nven lgy vagy aszimmetrikus paternalizmust - a kemny paternalizmussal. A kemny paternalista bizonyos dolgokat tilt, bizonyos dolgokat ktelezv tesz. Ez utbbira plda a tradicionlis keresztnydemokrcia vagy szocildemokrcia. k korltozzk a versenyt mindenki szmra, azaz ltalnosan tiltanak. Vagy valamit ltalnosan ktelezv tesznek, mint a szigor apa, aki beosztja a gyerek minden perct. Pl. a szocializmus idejn ktelez volt a munkavllals, a szakszervezeti tagsg, a mjus elsejei felvonuls, vagy az EU-ban az uborka s a bann mrete.
A vgn minden versenybl s iskolbl kies remlhetleg keveseket a szocilpolitiknak kell gondjaiba vennie.
A liberlis demokrata hagyomnyrz
Ha mr odafigyel legalbb a liberlis – Magyarorszgon a reform- s dualizmus kori, a progresszv 20. szzadi - hagyomnyokra , akkor is tudja, hogy a liberalizmus is hossz fejldsen ment keresztl s alkalmazkodott a korhoz. Ha valami szmra j megoldst tvesz valahonnan, akkor is tudja, hogy ez az jdonsg az eredeti helyn valamibl kifejldtt, s figyelembe veszi a krlmnyekbl add klnbsgeket. Ami egyik helyen a termszetes kvetkez lps, a msik helyen nem.
A liberlis nemcsak a liberlis hagyomnyokat veszi figyelembe. Ha valami jra van szksge, lehet, hogy elg megtltenie a rgi formt egy-kt j tartalmi elemmel. Nem rez lland knyszert arra, hogy a frdvzzel a gyereket is kintse. Csak sajt magval szemben maximalista, nem mindenki mssal szemben.
A liberlis demokrata a termszet hagyomnyait is megrzi, azaz termszetvd, zld politikt folytat. A modern ember is a termszet rsze, ezrt a zld politika nem jelent ipar- s gazdasgellenessget, ahogy nhny radiklis vagy sttzld irnyzat esetn. Van, ahol a termszetet kell teljesen rintetlenl megrizni, van ahol nagyon fontos a civilizci elsbbsge, a legtbb helyen azonban meg kell tallni egy rtelmes egyenslyt.
A liberlis demokrata nem tveszti ssze a populizmust a demokrcival
A populista a np rdekeire hivatkozva politizl, a demokrata kikri a np vlemnyt, st hagyja dnteni rszletkrdsekben is, nemcsak ngy venknt egy sr marketingkampny vgn, amikor csak egy-kt rszletet szoks kihangslyozni.
A populista csak aratskor jelentkezik, s csak osztani akar, a demokrata ismeri a tbbi alapmveletet is, tudja, hogy az eredmnyhez gondos munka s trelem szksges, amit az egsz nppel egytt kell vgrehajtani, mindenki tudst felhasznlva. Azt is tudja, hogy csak azt lehet megcsinlni, amihez a tuds mr rendelkezsre ll, ezrt nem lehet a clok kztt tletszeren kapkodni. Az ton vgig kell menni.
(a folytatst ld. a #2 hozzszlsban !!!)
Oldal tetejre
| | |