Tmaindt hozzszls
|
2008.10.03. 10:43 - |
A liberalizmus trtnete sorn vltozatos ideolgiv fejldtt: hu.wikipedia.org/wiki/Liberalizmus
Melyik formnak melyek a jellemzi? Ma Magyarorszgon melyik az aktulis? |
[6-1]
Egyetrtek veled. Csak annyiban reaglnk, ill.vitatkoznk, hogy mikor a FIDESZ emberekrl beszl, az emberek vlemnyre szmt, stb, az nekem azrt tnik komikusnak, mert az embereken kvl kirl lehet mg sz?! (Nyilvn nem az llatok vlemnyre kvncsi....) Jobb szhasznlatnak vennm, ha a lakosok vagy az llampolgrok vlemnye rdekeln. |
Az internetet n is az informci s a vlemnyek szabad ramlsa sznternek tekintem. Az SZDSZ-en bell ezt 1990 ta prbltk is elfojtani. Akkor volt a 4x4 oldalas bels lap, ami az internet eltt olvasi levelek formjban egy fontos bels frum lehetett volna, de a tredkre cskkentettk a mrett, gy "sajnos" nem maradt tr a tagsg vlemnynek. A demokrcia arra korltzdott, hogy az informcihinyos, floldalas rszinformcikkal rendelkez tagsg hogyan szavazott egy-egy gyjt hang beszd utn. gy ltszott egy ideig, hogy ez mkdik, csak ppen a szavaztbor veszett el. Mrpedig szavazk nlkl nincs demokrcia, a dmosz akarata nlkl nincs nphatalom. Egy ideig lehet egyenslyozni, de elbb-utbb tversnek rzik az emberek az ilyen demokrcit.
Lebzisdemoratzzk, azaz lnyegben leanarchistzzk azt, aki az eurpai szubszidiaritshu.wikipedia.org/wiki/Szubszidiarit%C3%A1s jegyben akar pnzt s hatalmat a helyi nkormnyzatoknak, akik kzelebb vannak az emberekhez, mint a kormny. Nem rtem, mirt csodlkozunk, hogy aki fityiszt mutat a npnek, arra a np nem szavaz. Mr az is szrny, hogy az els letmads mindig a szhasznlatra vonatkozik. Ha embert mond, akkor fideszes, mintha neknk nem kellene emberszmba venni az embereket. Ha npet mond, akkor populista, pedig ez a dmosz, akinek a hatalmrl neveztk el lltlagos rendszernket, aki pedig nem trdik a np vlemnyvel, az nem demokrata.
Az SZDSZ olyan prt, amelyen bell ez az alapfogalom, a demokrcia, nincs tisztzva mg olyan szinten sem, hogy amikor egyesek kpviseleti demokrcirl beszlnek, az sem igaz, ahogy a gyakorlatban kiderl. A "kpvisel" nem a npet kpviseli a parlamentben, hanem a prtot s kormnyt a np eltt. Azaz kpviseleti elitokrcinak, vagy kpviseleti arisztokrcinak nevezhetjk inkbb. A prtot nyugodtan nevezhetjk Szabad Megmondk Szvetsgnek.
|
Hogy ma Mo-n melyik irnyzat van? Nem tudom. De majd megprblom eldnteni (!) , ha elolvastam a wikipdin rottakat, meg tveszem az online Liberlis Akadmink tananyagt, amely remlhetleg elbb-utbb nyomtatott formban is megjelenik.
A nemzetkzi llapotokrl rdemes volna valaki olyan vlemnyt kikrni, akinek nagy nemzetkzi ttekintse van. Ha nem sikerl kzvetlenl, esetleg beidzhetnk szmunkra meggyz cikkeket...ha nem nagyon hosszak. |
Azt ltom mg problmnak, hogy mennyire alkalmas az internet komoly megbeszlsre, a dolgok alapos megvitatsra. Mert a net tapasztalatom szerint egy nagyon gyors reaglsi lehetsg, gyorsan lehet valamire felhvni a figyelmet, akcizni, stb, de nem tudom- taln mg nincs is igazn kiprblva-tud-e ptolni egy szakmai vitt, amikor a vitzk hangjukkal, hanglejtskkel, mimikjukkal, stb. is kifejezik a mondanivaljukat.
A szavazs nagyon jl s egyszeren lebonyolthat , de nmagban a szavazsok eredmnye nem egyenl egy vita eredmnyvel, amely j esetben konszenzusok alapjn dl el.
Persze, n hiszek abban, hogy mindez megoldhat, csak partnerek kellenek hozz, akik vgigjrjk az utat s megtalljk akvethet vltozatokat. |
Tovbbmennk ezen a krdsen, valahogy belesznm az Internet hatst a trsadalomra, mert az biztos, hogy mint eddig, minden technikai fejlds, termelsi vlsg, hatssal volt az filozfira, politikra, trsadalmi talakulsokra stb.
Az Internet vlemnyem szerint mr most fontos szerepet jtszik a politikban (Obama sikere), a mdikban (virtulisan rsztvevje lehet szinte brki a trtnseknek), filozfiban megjelent A. Bard, klnbz vilgnzetek, ideolgik hvi knnyen tudjk egyms kztt tartani kapcsolatukat, zletek ktdnek segtsgvel, s ami igazn forradalmi az egy teljesen jfajta virtulis biznisz, ahol nem trgyak, hanem virtulis informcik cserlnek virtulis gazdt, virtulis pnzeken a virtulis vilgban (APEH semmilyen technikval nem tudja feltrkpezni s nincs is r felhatalmazsa). gy gondolom, hogy ennek kvetkezmnyei lesznek. Az egyik, szmomra elfogadhatatlan lehetsges kvetkezmnye a globalizci egykzpontost hatalma egy oris piramis vagy egy szimpatikusabb, ami az Internet technikjt koprozva decentralizlja a politikt, gazdasgot stb. n ennek a msodiknak hve, terjesztje vagyok s nem bzis demokrata (Pimre szerint). Ez a technika mr lehetv tette a szles tmegek szmra a kzs vlemnyalkotst (ami nem csak vitk eredmnye kpen szlethet meg, hanem „egyszer” szavazgpek segtsgvel is, l. IL honlapja) annak publiklst. Lnyegben brki lehet jsgr, s egyben a hr forrsa is.
Egyes politizlgatni, politizlni akark slya nvekedni fog az tmeneti (jelenlegi) visszaess utn, kvetelve a nagyobb beleszls lehetsgt, rdekeit kzvetlenebbl szeretn rvnyesteni s nem kzvetti hlzatokon keresztl. …. Ha ez mind nem kvetkezne be, akkor sem lehetne a jelenlegi trvnyhozi mechanizmusokkal a hatalmat megtartani valamint kormnyozni s ellenrzs alatt tartani vilgukat. |
[6-1]
|